Щодо «раціо»
Ключові слова:
рівність, «раціо», товарно-грошові відносиниАнотація
У статті розглядається добре знане поняття «рівність», що виникло за часів античності, насамперед у Платона. За давнини та середньовіччя воно було не дуже помітним, бо чинні тоді порядки трималися на перевазі та ієрархії. Зміни сталися за Нового часу, коли поширювалися товарно-грошові відносини, а з ними й розуміння рівноцінності, що виявляє себе в обміні. Така практика мала вплинути й на будову самого мислення. У Декарта, в його славетному cogito ergo sum можна побачити дещо схоже: щось умовне й лише мислиме відповідає чомусь реальному. Те саме у Геґеля: «що розумне — те дійсне; і що дійсне — те розумне». Ці тези дуже подібні до рівняння, й недаремно математика стає визнаним еталоном у розумінні всього знання. Саме така манера мислення, де щось набуває сенсу в рівновазі до чогось іншого, видається чи не найпершою рисою «раціо». Нарешті, поняття «рівності» позначається й у суспільстві (напр., у гаслах Французької революції: «свобода», «рівність» і братерство»). Звідси дорівнювання чогось одного й чогось іншого стає суттю всього життя — від купівлі-продажу до дій відповідно до закону або контракту. По ширення цієї практики забезпечували її надійність і безвідмовність. Проте таке домінування принципу «рівності» може створювати й загрози, найперше для природних і традиційних стосунків.
Посилання
Foucault, M. (2003). The Archaeology of Knowledge. [In Ukrainian]. Kyiv: Osnovy.
Gurwitsch, A. (2015). On the Intentionality of Consciousness. [In Ukrainian]. In: Filosofs’ka dumka, № 5, pp. 14–30.
Hegel, G.W.F. (2000). Elements of the Philosophy of Right. [In Ukrainian]. Kyiv: Universe.
Heidegger, M. (2007). European Nihilism. [In Russian]. In: Heidegger, M. Time and Being. Saint Petersburg: Nauka.
Heidegger, M. (2006). Nietzsche : 2 vols. [In Russian]. Saint Petersburg: Vladimir Dahl.
Plato (1999). Dialogues. [In Ukrainian]. Kyiv: Osnovy.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 133
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з наступними умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, так як це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).