Філософія першої особи
Сучасна філософія розуму: перспективи розвитку
Ключові слова:
філософія першої особи, філософія свідомості, суб’єкт, інтроєкціяАнотація
Статтю присвячено проблемі психологічних висловлювань у першій особі однини, в яких філо- софія свідомості вбачає свідчення існування суб’єкта, Self, Ego, якого мовець, говорячи про себе, позначає займенником Я. Коментуючи тексти Лока, Ляйбница, Декарта і Джеймса, доповідач реконструює тези філософії свідомості й демонструє її парадокси. Використовую- чи здобутки лінгвістичного повороту в філософії розуму, зокрема, граматичні рефлексії Л. Віт- ґенштайна та Е. Енскомб, Декомб викриває припущення парадокса рефлексії, відмова від якого веде до його зникнення: безпомилковість психологічних висловлювань у першій особі однини пояснюється не когнітивним контактом суб’єкта із самим собою, а тим, що немає того, хто міг би помилитися, бо Я нікого не називає, Я не є іменем.
Посилання
REFERENCES
Wittgenstein, L. (1995). Philosophical investigations. In: L. Wittgenstein. Tractatus logico-philosophicus. Philosophical investigations (Transl. Ye. Popovych). Kyiv: Osnovy, 87–310.
Descombes, V. (2002). Wittgenstein face au paradoxe de Moore. In: Wittgenstein, Dernières pensées. Sous la dir. de J. Bouveresse, Sandra Laugier, J.J. Rosat. Marseille: Agone. Pp. 207– 235.
Locke, J. (1694). An Essay concerning Human Understanding. 2nd édition. Leibniz, G. (1714). Les Principes de la nature et de la grâce.
Wittgenstein, L. (1958). The Blue Book. Blackwell.
James, W. (1981). The Principles of Psychology [1890]. Harvard University Press. Descartes, R. Principes de la philosophie.
Wittgenstein, L. (1958). The Blue Book. Blackwell.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 97
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з наступними умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, так як це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).