Філософія Сковороди і покликання сучасної людини
ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ Філософія Григорія Сковороди: історія і сучасність
DOI:
https://doi.org/10.15407/fd2023.02.132Ключові слова:
покликання, щастя, духовна свобода, благо, моральний обов’язок, самореалізація особистості, антропологічна кризаАнотація
Статтю присвячено аналізу розуміння покликання людини у творчості Сковороди та його значення для світогляду і життєвого вибору сучасних людей. Кризові явища сучасності пояснюються у світлі положень філософії Сковороди розривом матеріального і духовного вимірів буття людини, неспорідненістю її занять, послабленням цінності самопізнання, індивідуалізмом і споживацтвом. Наслідком є духовна несвобода людини, неспроможність дієво реагувати на виклики сучасності. Згідно з думкою Сковороди, принцип самопізнання реалізується у дослуханні людини до внутрішнього поклику буттєвої істини або «Духу Божого» у ній, що спонукає до праці, суспільного служіння і морального вдосконалення. Автор визначає три смислові рівні філософії покликання Сковороди: індивідуальний, соціальний і духовний. Покликання проявляється як природне бажання людини до певної діяльності, але має у кінцевій меті осягнення царства Божого.
У статті автор подає результати власного дослідження досвіду покликання сучасних українців і розкриває його типологію. Констатовано, що виявлена смислова структура прояву покликання «бажання-здібності-реалізація-благо» в цілому відповідає розумінню покликання у Сковороди, і отже, є сталою у часі. Однак протилежно до етичних пріоритетів Сковороди, мотивація на саморозвиток нині переважає цінність піклування про суспільне благо і духовні цілі у розумінні покликання. Порівняльний аналіз уявлень про покликання українських і американських студентів підтверджує їх ідентичність на основі спільної юдео-християнської традиції. Відмінності у сучасному розумінні покликання визначаються по лініях: «релігійність – секулярність» та «протестантизм – східне християнство». Зокрема, відзначено моральний ригоризм протестантського покликання як обов’язку, тоді як в цілому юдеї і решта християн уявляють покликання в образах світла, легкості і щастя. Аргументовано значний мотиваційний і педагогічний потенціал ідеї покликання у сучасному світі. Наголошено на актуальності критичних філософських настанов Сковороди щодо індивідуалізму і культу споживання для подолання проблем довкілля, зокрема кліматичної зміни, викликаної неспинним зростанням споживання енергії, та антропологічної кризи.
Посилання
Bigham, J. T. (2008). Role of Spirituality in Persons Choosing a Career in Education: Calling as a Motivating Factor. A Dissertation. Lynchburg, VA: Liberty University.
Briggle, A. (2021). Thinking through Climate Change. A Philosophy of Energy in the Anthropocene. Cham: Palgrave Macmillan. https://doi.org/10.1007/978-3-030-53587-2
https://doi.org/10.1007/978-3-030-53587-2
Descartes, R. (2000). Méditations Métaphysiques. Transl. from French by Z. Borysiuk and O. Zhupanskiy. [In Ukrainian]. Kyiv: Universe.
Мalakhov, V. А. (1999). "My Burden is Light". After the Pages of the Gospels. [In Ukrainian]. Dukh i litera, 5-6, 311-320.
Muliarchuk, Y. І. (2019). The Philosophy and Pedagogic of Calling. [In Ukrainian]. Kyiv: Dukh i litera.
Popovych, М. (2007). Hryhorii Skovoroda: the Philosophy of Freedom. [In Ukrainian]. Kyiv: Biletski's Studio.
Rahner, K., & Vorgrimler, H. (1965). Theological Dictionary. New York: Herder and Herder.
Shynkaruk, V. І. (Ed.). (1972). Philosophy of Hryhorii Skovoroda. [In Ukrainian]. Kyiv: Naukova dumka.
Skovoroda, H. (1973). Complete Collection of Works in 2 Volumes. V. 1. [In Old Ukrainian]. Kyiv: Naukova dumka.
Skovoroda, H. (1994a). Works in 2 Volumes. Volume 1: Poetry.Fables. Tractata. Dialogues. [In Ukrainian]. Kyiv: "Oberehy" JS. (Harvard Library of Early Ukrainian Literature).
Skovoroda, H. (1994b). Works in 2 Volumes. Volume 2: Tractata. Dialogues. Parables. Translations. Letters. [In Ukrainian]. Kyiv: "Oberehy" JS. (Harvard Library of Early Ukrainian Literature). VanOosting, J. (2005). And the Flesh Became Word: Reflections Theological and Aesthetic. NewYork: A Crossroad Book.
Weber, М. (1994). The Protestant Ethics and the Spirit of Capitalism. Transl. from German by О. Pohorilyi. [In Ukrainian]. Кyiv: Оsnovy.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 52
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з наступними умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, так як це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).