Філософія Сковороди і покликання сучасної людини

ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ Філософія Григорія Сковороди: історія і сучасність

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15407/fd2023.02.132

Ключові слова:

покликання, щастя, духовна свобода, благо, моральний обов’язок, самореалізація особистості, антропологічна криза

Анотація

Статтю присвячено аналізу розуміння покликання людини у творчості Сковороди та його значення для світогляду і життєвого вибору сучасних людей. Кризові явища сучасності пояснюються у світлі положень філософії Сковороди розривом матеріального і духовного вимірів буття людини, неспорідненістю її занять, послабленням цінності самопізнання, індивідуалізмом і споживацтвом. Наслідком є духовна несвобода людини, неспроможність дієво реагувати на виклики сучасності. Згідно з думкою Сковороди, принцип самопізнання реалізується у дослуханні людини до внутрішнього поклику буттєвої істини або «Духу Божого» у ній, що спонукає до праці, суспільного служіння і морального вдосконалення. Автор визначає три смислові рівні філософії покликання Сковороди: індивідуальний, соціальний і духовний. Покликання проявляється як природне бажання людини до певної діяльності, але має у кінцевій меті осягнення царства Божого.

У статті автор подає результати власного дослідження досвіду покликання сучасних українців і розкриває його типологію. Констатовано, що виявлена смислова структура прояву покликання «бажання-здібності-реалізація-благо» в цілому відповідає розумінню покликання у Сковороди, і отже, є сталою у часі. Однак протилежно до етичних пріоритетів Сковороди, мотивація на саморозвиток нині переважає цінність піклування про суспільне благо і духовні цілі у розумінні покликання. Порівняльний аналіз уявлень про покликання українських і американських студентів підтверджує їх ідентичність на основі спільної юдео-християнської традиції. Відмінності у сучасному розумінні покликання визначаються по лініях: «релігійність – секулярність» та «протестантизм – східне християнство». Зокрема, відзначено моральний ригоризм протестантського покликання як обов’язку, тоді як в цілому юдеї і решта християн уявляють покликання в образах світла, легкості і щастя. Аргументовано значний мотиваційний і педагогічний потенціал ідеї покликання у сучасному світі. Наголошено на актуальності критичних філософських настанов Сковороди щодо індивідуалізму і культу споживання для подолання проблем довкілля, зокрема кліматичної зміни, викликаної неспинним зростанням споживання енергії, та антропологічної кризи.

Біографія автора

Євген МУЛЯРЧУК

доктор філософських наук, старший науковий співробітник відділу філософії культури, етики та естетики Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, 01001, Київ, Трьохсвятительська, 4.

Посилання

Bigham, J. T. (2008). Role of Spirituality in Persons Choosing a Career in Education: Calling as a Motivating Factor. A Dissertation. Lynchburg, VA: Liberty University.

Briggle, A. (2021). Thinking through Climate Change. A Philosophy of Energy in the Anthropocene. Cham: Palgrave Macmillan. https://doi.org/10.1007/978-3-030-53587-2

https://doi.org/10.1007/978-3-030-53587-2

Descartes, R. (2000). Méditations Métaphysiques. Transl. from French by Z. Borysiuk and O. Zhupanskiy. [In Ukrainian]. Kyiv: Universe.

Мalakhov, V. А. (1999). "My Burden is Light". After the Pages of the Gospels. [In Ukrainian]. Dukh i litera, 5-6, 311-320.

Muliarchuk, Y. І. (2019). The Philosophy and Pedagogic of Calling. [In Ukrainian]. Kyiv: Dukh i litera.

Popovych, М. (2007). Hryhorii Skovoroda: the Philosophy of Freedom. [In Ukrainian]. Kyiv: Biletski's Studio.

Rahner, K., & Vorgrimler, H. (1965). Theological Dictionary. New York: Herder and Herder.

Shynkaruk, V. І. (Ed.). (1972). Philosophy of Hryhorii Skovoroda. [In Ukrainian]. Kyiv: Naukova dumka.

Skovoroda, H. (1973). Complete Collection of Works in 2 Volumes. V. 1. [In Old Ukrainian]. Kyiv: Naukova dumka.

Skovoroda, H. (1994a). Works in 2 Volumes. Volume 1: Poetry.Fables. Tractata. Dialogues. [In Ukrainian]. Kyiv: "Oberehy" JS. (Harvard Library of Early Ukrainian Literature).

Skovoroda, H. (1994b). Works in 2 Volumes. Volume 2: Tractata. Dialogues. Parables. Translations. Letters. [In Ukrainian]. Kyiv: "Oberehy" JS. (Harvard Library of Early Ukrainian Literature). VanOosting, J. (2005). And the Flesh Became Word: Reflections Theological and Aesthetic. NewYork: A Crossroad Book.

Weber, М. (1994). The Protestant Ethics and the Spirit of Capitalism. Transl. from German by О. Pohorilyi. [In Ukrainian]. Кyiv: Оsnovy.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 143

Опубліковано

2023-06-18

Як цитувати

МУЛЯРЧУК, Є. (2023). Філософія Сковороди і покликання сучасної людини: ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ Філософія Григорія Сковороди: історія і сучасність. Філософська думка, (2), 132–143. https://doi.org/10.15407/fd2023.02.132

Номер

Розділ

ТЕМА ЧИСЛА

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.