Аналіз структурного наративу в застосуванні: випадок пояснення значення

СТОРІНКА МОЛОДОГО НАУКОВЦЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15407/fd2023.04.138

Ключові слова:

наративні одиниці, наративні вирази, ступені опису, каталізатори, функції, Ґреймас

Анотація

У статті детально розглянуто тему маніфестації значення та позначення, здійсненого актом інтерпретації, що зводиться до пошуку організаційних принципів тексту та правил поєднання. Мова наративу — це набір генераційних і трансформаційних миттєвостей, що маскують текстовий зміст та ініціюють інтерпретацію як таку. У статті обговорюються рівні опису, які допомагають висвітлити поняття зміни, або різниці в ступенях, як результату одночасно штучної операції переписування тексту на різних методологічних засадах і реальної динаміки, обґрунтованої очевидними шарами сюжету. Елементарні одиниці артикуляції сенсу, охоплені цією статтею, передбачають діапазон від розподільних та інтеграційних наративних одиниць Ролана Барта до глибинних і поверхневих структур Альґірдаса Жульєна Ґреймаса з особливим наголосом на наративних програмах і наративному аналізі, що є тут головним предметом уваги. Зрештою, аналітичні інст рументи, розроблені Ґреймасом, ефективно адаптовані для інтерпретації оповідання Ед ґара Алана По «Вільям Вілсон». Саме оповідання інтерпретується через наративну формалізацію, яка полягає в тому, щоб говорити про трансформації сюжету в термінах висловлювань станів і висловлювань дії. У рамках наративних структур, які виникають на шляху до формалізації «Вільяма Вілсона», невеликі зміни в наративних траєкторіях здаються такими, що перебувають поза фокусом та не підлягають прочитанню. На відміну від цього, бачення Бартом того, про що йдеться в тексті, дає читачеві змогу бути причетним до більш вільної текстової інтерпретації, отримати більш різноманітний, деталізований досвід у схопленні найменшого руху та смакуванні кожного нюансу загального сценічного тла. Ця стаття послуговується структурним наративним аналізом, викладеним у наративній граматиці Ґреймаса, що досягає кульмінації в особливому різновиді строгого наративного абсолютизму. Крім того, стаття дає ключ до кількох аль тернативних цікавих поглядів, представлених Бартом.

Біографія автора

Олена ВЕРБІВСЬКА

Україна, аспірантка Київського національно університету ім. Тараса Шевченка, кафедра теоретичної та практичної філософії, 01033, Київ, Володимирська, 60.

Посилання

Bertrand, D. (2009). From Narratology to Narrativity, and Back: Assessment and perspectives of Greimassian theory. Pratiques. Retreived from: http://journals.openedition.org/ pratiques/ 10348

Courtés, J. (1991). Analyse sémiotique du discours: de l'énoncé à l'énonciation. Hachette: Uni versité linguistique.

Greimas, A.J. (1987). On Meaning: Selected Writings in Semiotic Theory. Minneapolis: University of Minnesota Press.

Greimas, A.J. (1966). Sémantique structurale: recherche de méthode. Paris: Librairie Larousse.

Greimas, A.J., Courtés, J. (1982). Semiotics and language: An Analytical Dictionary. Bloomington: Indiana University Press.

Pavel, T.G. (2004). Literary Narratives. In: M. Bal (Ed.), Narrative theory: critical concepts in li terary and cultural studies (pp. 25-41). London, New York: Routledge.

Poe, E.A. (1850). William Wilson. In: The works of the late Edgar Allan Poe with notices of his life and genius (vol. 1, pp. 417-437). New York: J.S. Redfield, Clinton Hall.

Prince, G. (2004). Revisiting Narrativity. In: M. Bal (Ed.), Narrative theory: critical concepts in li terary and cultural studies (pp. 11-19). London, New York: Routledge.

Rastier, F. (1997). Meaning and Textuality. University of Toronto Press, Canada.

https://doi.org/10.3138/9781442664838

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 170

Опубліковано

2023-12-21

Як цитувати

ВЕРБІВСЬКА, О. (2023). Аналіз структурного наративу в застосуванні: випадок пояснення значення: СТОРІНКА МОЛОДОГО НАУКОВЦЯ. Філософська думка, (4), 138–148. https://doi.org/10.15407/fd2023.04.138

Номер

Розділ

СТАТТІ

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.