Концепція ресентименту Макса Шелера та її актуальність

ІСТОРІЯ СВІТОВОЇ ФІЛОСОФІЇ

Автор(и)

Ключові слова:

афект, витискання, досвід, етика, життя, інститут, людина, Макс Шелер, мораль, норма, помста, ресентимент, цінність

Анотація

У статті йдеться про філософську концепцію ресентименту Макса Шелера. У творі «Ресентимент у будові моралей» він використовує поняття «ресентимент» Фридриха Ніцше для опису важливого негативного явища в сучасній моралі та культурі загалом.

У статті показано, що дескриптивний метод Макса Шелера органічно виростає з феноменологічної філософії Едмунда Гусерля і водночас наслідує деякі питомі риси описової та аналітичної психології Вільгельма Дильтая. На засадах такого методологічного підходу Макс Шелер не пояснює ресентимент і не дає чіткого визначення цього поняття, а натомість відтворює його формування у філософії Фридриха Ніцше та описує явище ресентименту.

Застосовуючи описовий метод, Шелер доходить висновку, що ресентимент пов’язаний з прагненням помсти та відчуттям безсилля, та описує різні виміри ресентименту, які можна сформулювати в такий спосіб:

  1. Родинно статевий вимір.
  2. Віковий вимір.
  3. Професійний вимір.
  4. Класовий вимір.

У статті також зазначено, що Шелер радше демонструє національний ресентимент, ніж критично аналізує його, й це певною мірою виводить на яв дух його часу, в який формуються такі авторитарні та тоталітарні ідеології та режими, як російський більшовизм і німецький нацизм, які, безперечно, живляться деструктивною енергією ресентименту. Автор статті також виявляє зв’язок Шелерової концепції ресентименту з Фройдовою концепцією витискання.

У дослідженні показано, як на теоретичних засадах концепції ресентменту Макса Шелера, можна критично деконструювати не лише такі історичні прояви ресентименту, як більшовизм і нацизм, а й також деякі небезпечні та руйнівні тенденції в сучасному світі, а саме ідеологію «російського світу» («русского мира»).

Біографія автора

Вахтанґ КЕБУЛАДЗЕ

доктор філософських наук, професор кафедри теоретичної і практичної філософії, філософський факультет, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 01033, Київ, вул. Володимирська, 60

Посилання

REFERENCES

Dilthey, W. (1894). Ideen über eine beschreibende und zergliedernde Psychologie. In: Sitzungsberichte der Königlichen Preussischen Akademie der Wissenschaften zu Berlin, Jahrgang 1894, Zweiter Halbband. Berlin: Verlag der Königlichen Akademie der Wissenschaften.

Gelen, F. (1963). Probleme einer soziologischen Handlungslehre. In: A. Gelen, Studien zur Anthropologie und Soziologie (SS. 196–231). Neuwied am Rhein: Hermann Luchterhand Verlag.

Husserl, E. (2020). Ideas Pertaining to a Pure Phenomenology and to a Phenomenological Philosophy. First Book: General Introduction to a Pure Phenomenology / Tr. from German, comments: V. Kebuladze. [In Ukrainian]. Kharkiv: Folio. Kebuladze, V. (2024). Max Scheler's ‘The Idea of Man’ and the Modern World. ...

Kebuladze, V. (2020). Phenomenology of experience. [In Ukrainian]. Kyiv: Dukh i Litera.

Loy, A. (2024). Situation of Reason. [In Ukrainian]. Kyiv: Dukh i Litera.

Moore, J.E. (2003). Principles of ethics. Kyiv: Port-Royal.

Scheler, M. (1955). Das Ressentiment im Aufbau der Moralen. In: M. Scheler, Vom Umsturz der Werte. Abhandlungen und Aufsätze (SS. 33–147). Bern, München: Francke Verlag.

Scheler, M. (2018). Die Stellung des Menschen im Kosmos / Hrsg. von W. Henckmann. Hamburg: Felix Meiner Verlag.

Переглядів анотації: 9

Опубліковано

2024-07-18

Як цитувати

КЕБУЛАДЗЕ, В. (2024). Концепція ресентименту Макса Шелера та її актуальність: ІСТОРІЯ СВІТОВОЇ ФІЛОСОФІЇ. Філософська думка, (2), 105–116. вилучено із https://dumka.philosophy.ua/index.php/fd/article/view/746

Номер

Розділ

СТАТТІ

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.