ВІДЧУЖЕННЯ РАЦІОНАЛЬНОСТІ: ЗАГРОЗИ, ВИКЛИКИ ТА МИСЛЕННЯ ПОСТГУМАНІЗМУ
DOI:
https://doi.org/10.15407/fd2024.04.053Ключові слова:
відчуження, раціональність, штучний інтелект, технологіїАнотація
Стаття присвячена проблемі штучного інтелекту і викликів «розумних технологій», які ставлять під загрозу автономію людського розуму та існування самої людини. Автор констатує кризове становище сучасної культури, екзистенційну втому людства, що проявляється в намірі делегувати власну суб’єктність, волю і раціональність зовнішнім акторам – інтернету, штучному інтелекту, робототехніці. Йдеться про відчуження фундаментальної якості людини розумної – інтелекту – та загрозу її поневолення у світі недалекого майбутнього, керованому автономними технологіями. Крім делегування раціональності машинам простежується й тенденція передавати цілепокладання «розумній техніці», яка поступово наділяється здатністю до самонавчання і самопрограмування, а відтак може не узгоджувати свої завдання з цілями людини. Автор говорить про ймовірність сценарію подвоєння реальності, в якій цифрові алгоритми, комп’ютерні програми та робототехніка можуть підкорити, витіснити або замінити світ природи та світ людини, обійшовши людський рід як менш ефективний еволюційний щабель. На противагу цьому з новою гостротою порушується питання про те, що таке розум, мислення та людина і чи може свідомість, редукована до тілесності, чуттєвості або раціональності, слугувати моделлю для відтворення. Чи здатна людина без любові творити нове життя?
Посилання
Clarke, A. (1968). 2001: A Space Odyssey. New York: Signet.
Debord, G. (1992). La Société du spectacle. Paris: Gallimard.
Descartes, R. (2000). Méditations métaphysiques. [In Ukrainian]. Kyiv: Universe.
Hegel, G. (2004). Phänomenologie des Geistes. [In Ukrainian]. Kyiv: Osnovy.
Heidegger, M. (2000). Gesamtausgabe. I. Abteilung: Veröffentlichte Schriften 1910–1976. Band 7: Vorträge und Aufsätze. Frankfurt am Main: Vittorio Klostermann.
Huxley, A. (1968). Brave New World. New York: Bantam Books.
Jünger, E. (2014). Der Arbeiter. Herrschaft und Gestalt. Stuttgart: Klett-Cotta.
Jünger, E. (2017). Gläserne Bienen. [In Ukrainian]. Kyiv: Zhupanskyi Publisher. Kerényi, K. (1950). Labyrinth-Studien. Labyrinthos als Linienreflex einer mythologischen Idee. Zürich: Rhein-Verlag.
Lagin, L. (1956). Old Khottabych. [In Ukrainian]. Kyiv: Molod.
Materials of the all-Ukrainian scientific and practical conference “Anthropic principle in the context of the current problems of philosophy of science”. (2016). [In Ukrainian]. Lviv: Danylo Halytskyi Lviv National Medical University.
Meyrink, G. (2011). Der Golem [In Ukrainian]. Lviv: Piramida.
Nietzsche, F. (1993). Also sprach Zarathustra. Der Wille zur Macht. [In Ukrainian]. Kyiv: Osnovy.
Shelley, M. (2010). Frankenstein, or The modern Prometheus. New York: Fall River Press.
Wells, H. (2017). The Time Machine. [In Ukrainian]. Kharkiv: Folio.
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з наступними умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, так як це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).