Роман Кобець . Екзистенційне поняття науки у фундаментальній онтології
DOI:
https://doi.org/10.15407/fd2020.01.037Ключові слова:
наука, науковість, буття, суще, онтологія, реґіональна онтологія, онтика, предметна сфера, екзистенція, основопоняття, теоретична настанова, повсякденність, підручність, наявністьАнотація
Автор досліджує специфіку тематизації феномену науки та наукової раціональності у фун- даментальній онтології Мартина Гайдеґера. Предметом аналізу є орієнтація на науковість, характерна для «раннього» етапу Гайдеґерового мислення, наступність та відмінність осмислення «науки» і природи «теоретичної настанови» як предмета феноменологічної ін- терпретації трансцендентльної феноменології Е. Гусерля. Особливу увагу приділено специ- фіці гайдеґерівської експлікації екзистенційного поняття науки на противагу панівній логіко-епістемологічній традиції філософії науки, що наполягає на вкоріненості тематики предметної сфери й теоретичної настанови в універсально-онтологічному вченні про різно- види буття сущого (реґіональні онтології), та претензії фундаментально-онтологічного проекту на статус своєрідного «науковчення», яке обґрунтовує апріорні онтологічні перед- умови конкретних наук. Предметом окремого вивчення стають специфічно гайдеґерівська тематика експлікації вкоріненості первинної наукової орієнтації у сфері донаукового до- свіду, що артикулює себе в так званих «основопоняттях», та пояснення споглядально-наяв- нісної парадигми теоретичного знання як модусу, похідного від первинної орієнтації вжитку підручного сущого як феноменально-засадничого ґрунту повсякденного досвіду.
Посилання
Heidegger, M. (1970). Ph nomenologie und Theologie. Frankfurt a. M.
Heidegger, M. (1986). Sein und Zeit. In: M. Heidegger, Sein und Zeit. 16. Auflage. T binge: Max Niemeyer Verlag.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 631
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з наступними умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, так як це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).