Цивілізаційні кризи і соціальний проґрес. Україна

Цивілізаційний вибір України

Автор(и)

  • Myroslav Popovich

Ключові слова:

прогрес, розвиток цивілізації, соціальна еволюція, соціальні кризи, історія радянської доби

Анотація

З часів Просвітництва вищу леґітимність має ідея проґресу, ґрунтована на вірі в те, що все в житті змінюється на краще. Уявлення про кінцеву мету розвитку, до якої людство прямує через серії помилок і катастроф, не має підстав. Розвиток цивілізації, як показує автор, не має спрямованого характеру, можливі провали в еволюційному процесі, зокрема втрата суспільством моральних цінностей за успішного розв’язання науково-технічних проблем. Порушення заборон, пов’язаних із зазначеними принципами, призводить до катастрофічних наслідків. Прикладом катастрофічної девіації в 1920–1950-х роках на території України стала диктатура Сталіна і комуністичної партії. Процес переродження організації колишніх революціонерів досліджено на конкретних матеріалах і в культурно-історичному контексті. Зроблено висновок про те, що особливо жорстокі конфлікти виникають на межі кількох цивілізацій, а також у зв’язку з несумісністю традицій з історичним досвідом різних спільнот.

Біографія автора

Myroslav Popovich

український філософ і громадський діяч, академік НАН України, за- служений діяч науки і техніки України, доктор філософських наук, професор, директор Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України (2001—2018).

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 201

Опубліковано

2020-07-15

Як цитувати

Popovich, M. (2020). Цивілізаційні кризи і соціальний проґрес. Україна: Цивілізаційний вибір України. Філософська думка, (6), 70–83. вилучено із https://dumka.philosophy.ua/index.php/fd/article/view/454

Номер

Розділ

ТЕМА ЧИСЛА

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають