Цивілізаційні кризи і соціальний проґрес. Україна
Цивілізаційний вибір України
Ключові слова:
прогрес, розвиток цивілізації, соціальна еволюція, соціальні кризи, історія радянської добиАнотація
З часів Просвітництва вищу леґітимність має ідея проґресу, ґрунтована на вірі в те, що все в житті змінюється на краще. Уявлення про кінцеву мету розвитку, до якої людство прямує через серії помилок і катастроф, не має підстав. Розвиток цивілізації, як показує автор, не має спрямованого характеру, можливі провали в еволюційному процесі, зокрема втрата суспільством моральних цінностей за успішного розв’язання науково-технічних проблем. Порушення заборон, пов’язаних із зазначеними принципами, призводить до катастрофічних наслідків. Прикладом катастрофічної девіації в 1920–1950-х роках на території України стала диктатура Сталіна і комуністичної партії. Процес переродження організації колишніх революціонерів досліджено на конкретних матеріалах і в культурно-історичному контексті. Зроблено висновок про те, що особливо жорстокі конфлікти виникають на межі кількох цивілізацій, а також у зв’язку з несумісністю традицій з історичним досвідом різних спільнот.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 154
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з наступними умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, так як це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).