Феномен ресентименту в культурі: Ніцше, Шелер, Фукуяма
СТОРІНКА МОЛОДОГО ВЧЕНОГО
DOI:
https://doi.org/10.15407/fd2024.03.184Ключові слова:
ресентимент, мораль, культурна динаміка, політичні процеси, нігілізм, ідентичність, феноменологія, гуманізм, ідея свободи, Ф. Ніцше, М. Шелер, Ф. ФукуямаАнотація
Стаття присвячена аналізу феномену ресентименту у феноменологічному контексті та його впливу на формування моральних цінностей. За основу взято ідеї Макса Шелера, які певною мірою були обґрунтовані завдяки ніцшеанським ідеям і знайшли продовження у працях Ф. Фукуями задля розкриття внутрішнього конфлікту особистості під впливом ресентиментного мислення. У статті розглядається феномен ресентименту як ключовий чинник перетворення різних сфер людської соціальної активності. Особливу увагу приділено ролі цього феномену у кризі гуманістичних ідеалів та впливу його на сучасні життєві цінності. Також розглядається зв’язок ресентименту зі змінами в суспільстві, особливості формування політико-культурних концепцій у взаємозвʼязку з еволюцією морально-правових уявлень. Здійснюється критичний аналіз сучасної моралі, яка спирається на визнання суспільства як штучного об’єднання і відзначається відмовою від відсилання до індивідуальної свідомості. Стаття спрямована на обґрунтування ролі ресентименту у формуванні соціокультурних динамік, а виокремлюючи важливі аспекти феноменології Шелера та концепції політики ідентичності Фукуями, підкреслює актуальність дослідження проблем ресентименту для розуміння сучасних викликів у сферах моралі, ідентичності та соціокультурних трансформацій.
Посилання
Nietzsche, F. (2002). Beyond Good and Evil. On the Genealogy of Morality. [In Ukrainian]. Lviv: Litopys.
Nietzsche, F. (2018). The Dawn of Day. Thoughts on Moral Prejudices. [In Ukrainian]. Kyiv: Tempora.
Fukuyama, F. (2020). Identity: The Demand for Dignity and the Politics of Ressentiment. [In Ukrainian]. Kyiv: Nash Format.
Scheler, M. (s.a.). Ressentiment in the Structure of Morals / Trans. from German by Vakhtang Kebuladze (manuscript). [In Uraininan].
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 18
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з наступними умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, так як це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).