ВІЙНА ТА МИР ЯК МОРАЛЬНІ ІМПЕРАТИВИ СЬОГОДЕННЯ
Ключові слова:
війна, мир, глобальний світ, криза нормативності, знецінення цінностей, державаАнотація
У статті розглянуто війну та мир як виміри існування глобального світу. Вони окреслюють ситуацію цивілізаційного вибору, який або уможливить продуктивний розвиток планетарного людства, або призведе людство до катастрофи. Війна визначається як фатальна стратегія, яка завжди мала екстраординарний характер попри поширеність явища війни. Фатальність війни визначається подвійно. По-перше, тим, що в кінцевому підсумку всі учасники війни програють: у війні немає переможців, оскільки участь у війні нищить потенціал розвитку. По-друге, тим, що війна генерує відчуження людини та руйнацію нормативності. Цей ефект розкривається через аналіз двох процесів деформації людського буття: розлюднення людини та знецінення цінностей. Основою відповіді на питання «як можлива сучасна війна?» стає обґрунтування світової кризи нормативності, яка розгортається у глобальній дійсності. Сучасна війна вже набула всесвітнього характеру попри те, що театри військових дій – в Україні та на Близькому Сході – поки що є локальними. Її специфіка розкривається через оскарження трьох очевидностей війни, які властиві її узвичаєному розумінню. Перша очевидність полягає в класичному розумінні війни як політичного інструменту («продовження політики насильницькими засобами»). На противагу цьому стверджується, що в певні історичні періоди війна може стати самоціллю і перетворитися на усталений спосіб існування суспільств; треба бути готовими до того, що нині глобальне людство в такий період вступає. Друга очевидність – це самі військові дії. Однак справжньою основою війни є зростання ролі насильства в життєдіяльності людей, яке випливає з примату інтересів над цінностями. Витоком війни є деструкція та заміщення цінностей інтересами. Третя очевидність – наслідки війни. Це не тільки безсумнівні руйнації та смерті, а й розлюднення людини. Як тригери сучасної війни визначено маніакальні ідеократичні режими, ретроградні стратегії глобалізму та боротьби держави за своє існування.
Посилання
Clausewitz, K. (2018). Die Natur des Krieges. [In Ukrainian]. Kharkiv: Vivat.
Economic Freedom in the World. (2024). Fraser Institute Report. [In Ukrainian]. Retrieved from: https://forbes.ua/news/ukraina-povernulasya-do-grupi-naybilsh-ekonomichno-nevilnikh-krain-zvit-institutu-freyzera-16102024-24204
International Military Tribunal (Nurenberg), Judgment of 1 October 1946. Retrieved from: https://crimeofaggression.info/documents/6/1946_Nuremberg_Judgement.pdf)
Kant, I. (2015). Zum ewigen Frieden. Ein philosophischer Entwurf. Berlin: Edition Holzinger.
Lorenz, K. (1983). Das sogenannte Bose: Zur Naturgeschichte der Aggression. München: Deutscher Taschenbuch Verlag.
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з наступними умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, так як це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).